Skip links

SEMAVİ YORGANCILAR

YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ (BAĞIMSIZ ÜYE)

Yorglass Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Semavi Yorgancılar kimdir?

1959 yılında İzmir’de doğan Semavi Yorgancılar, 1976’da tahsil hayatını tamamlayıp aynı yıl aile şirketleri bünyesinde yer alan cam ticareti ile iş hayatına başladı.

1989 sonunda İstanbul’a yerleşen Yorgancılar, Bolu’da beyaz eşya camı işletmesi Orim’i kurarak sanayiye atıldı. 2003’te Alman firması Schott’tan gelen teklifle Orim şirketinin satışını gerçekleştiren Yorgancılar, üç yıl boyunca şirketin CEO koltuğunda oturdu.

Beyaz Eşya Yan Sanayicileri Derneği Beysad’ın kuruluşunda görev alan Yorgancılar, burada üç yıl süresince Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev aldı. Ayrıca sektörün ihracatına çok ciddi katkılarda bulunmak için çalışmalar gerçekleştiren Yorgancılar, KalDer Yönetim Kurulu üyeliğinin yanı sıra sanayi ve ticaret odalarının meslek komitelerinde de sektörü temsil etti.

Yorgancılar, 2012’de uzun yıllardır birlikte iş yaptığı iş ortaklarından “Yeniden mutfaklara dönün” çağrısıyla Bolu’da yeni bir cam işleme fabrikası devreye aldı. Ardından ise yerel ve global büyüme ataklarına devam etti. 2019’a kadar Cam Merkezi A.Ş. adı altında Yorsan, Yorim ve Yorglas markalarıyla hizmet veren şirketinin kurumsal kimliğini yeniledi; markalarını ve faaliyetlerini Yorglass çatısı altında bir araya getirdi. Yorgancılar yönetimindeki Yorglass, kısa süre içinde büyük başarılara imza attı, uluslararası alanda birçok önemli ödülün sahibi oldu. Yorglass, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin ihracat şampiyonlarını açıkladığı listede yer alıyor. Bugün; Bolu, Eskişehir, Çerkezköy, Manisa toplam 7 işletme ve 1600 çalışan ile Beyaz Eşyalarda kullanılan ısıya ve darbeye dayalı camları üreten ve üretiminin %50’sini ihraç eden Yorglass Cam San ve Tic. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapıyor.